• آلودگی محیط زیست و راهکارهای کنترل آن

  برای کنترل و فائق آمدن بر هر مشکل زیست محیطی، نیاز به مطالعه و بررسی اولیه و شناخت کلیه جوانب ظاهری و باطنی؛ اعم از خواص فیزیکی – شیمیایی – زیستی و تکنولوژیکی آن داریم.

  اصل اولیه شناخت است و کلیه مراحل بعدی به صحت و دقت در شناسایی پارامترهای مرتبط و سپس دسته بندی اطلاعات به دست آمده بستگی دارد.

  دسته بندی اطلاعات و تشخیص محل دقیق شاخه ها و زیر شاخه های اطلاعات بدست آمده از یک پدیده نیز گام بسیار مهم دیگری است و در صورت انجام صحیح این مرحله میتوانیم امیدوار باشیم در کمترین زمان و با کمترین هزینه به نتایج بهتری دست پیدا کنیم.

  تجزیه و تحلیل اطلاعات بدست آمده در مورد یک مشکل یا پدیده ای مثل آلودگی هوا – آلودگی خاک یا هر پدیده مشکل ساز زیست محیطی دیگر، نیازمند بهره مندی از دانش فنی و تخصصی است و کار هر کسی نیست و هرگونه اعمال نظر غیر علمی و غیر تخصصی در راستای حل این مشکلات، نه تنها به بهبود وضع موجود کمک نمیکند بلکه میتواند در نهایت منجر به بروز انواع فجایع جبران ناپذیر زیست محیطی شود.

  مواجهه با مشکل گرمایش زمین و پدیده انتشار گازهای گلخانه ای کار سختی نیست و با همت و درایت و جلوگیری از کج سلیقگی و بی تجربگی – دستپاچگی و ندانم کاریهای فوری و فوتی، میتوان دست متخصصین را برای حل مشکلات پیش امده باز گذاشت تا علاوه بر حل مشکل، جلوی هزینه های بیشتر پروژه ها نیز گرفته شود .

  معامله خوبی است میان متخصصین حوزه کنترل آلودگی ها و آن دسته از سرمایه دارانی که جز انباشت ثروت و سود شخصی؛ دغدغه دیگری ندارند.

  حال بیایید آلودگی های زیست محیطی را طبقه بندی کنیم :

  آلودگی آب ( آب لوله کشی شده شهری – آبهای زیر زمینی – قناتها – چشمه ها – چاهها – دریاچه ها – دریاها و اقیانوسها )
  آلودگی خاک ( خاکهای صنعتی – خاکهای کشاورزی – خاک بیابان – خاک مراتع – خاک جنگلها و حیات وحش )
  آلودگی هوا ( ریزگردها و ذرات معلق در هوا – گازهای گلخانه ای – انتشارات گازی – مایع و جامد صنایع و آتش سوزی جنگلها و مراتع)
  آلودگی ناشی از فاضلابها و پسآب های خانگی و صنعتی
  آلودگی ناشی از زباله های جامد و پسماند های فیزیکی منازل – ادارات – صنایع و گردشگری
  آلودگی ناشی از مواد پرتوزای طبیعی و مصنوعی انسان ساخت
  انواع آلودگی های حرارتی
  آلودگی های فیزیکی از قبیل الکترومغناطیسی – صوتی – نوری و …
  آلودگی های شیمیایی طبیعی و مصنوعی
  آلودگی های بیولوژیکی از قبیل ویروسها – میکروبها و سایر میکرو ارگانیسمها که عامل بیماریهای مستقل و مشترک موجودات زنده هستند.
  آلودگی دیگری که هرگز مستقیما مورد توجه قرار نمیگیرد مربوط میشود به آلودگی های ذهنی که مربوط به عادت های غلط خانوادگی و تربیتی و فرهنگ های غلط و آسیب رسان از جمله : دشنام ها – کودک آزاری ها – تکدی گری – هتک حرمت ها – انواع جرائم مثل کم فروشی – گرانفروشی – دزدی – زورگیری – مواد مخدر و سایر انواع آزارهای فیزیکی و روحی؛ در جوامع مختلف دنیا که مستقیم و غیر مستقیم سرنوشت مردم را دستخوش نغییر می کند.
  آلودگی های ناشی از بی نظمی و قانون شکنی و رفتارهای غیر مسئولانه ای مانند عدم کنترل سرعت و رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی مخصوصا در جاده ها که منجر به تلفات سنگین و اعمال هزینه های ناخواسته اضافی بر دوش دولتها و خانواده ها می شود.

  گروه یازدهم و دوازدهم جزو آلودگی های فرهنگی و اخلاقی هستند که در همه دنیا وجود دارد و فقط شدت و ضعف آن متفاوت است. این نوع آلودگی که در کتابهای زیست محیطی هیچ اشاره ای به آن نمیشود و به راحتی نادیده گرفته می شود، در زمره مقوله های روانشناسی قرار میگیرد اما در سرنوشت محیط زیست امری بسیار تعیین کننده است.

  به عنوان مثال فردی که در اثر انواع اختلال شخصیتی و حالتهای روحی نامتعادل؛ اقدام به کشتار و آزار حیوانات بی گناه و بی ضرر می نماید،

  یا با رها کردن بی محابای آتش پخت و پز در گردش و تفریح، صحنه یک دلخوشی چند ساعته را که طبیعت با سخاوت ذاتی خویش، در اختیار او گذاشته است، به آتش سوزی جنگل و فاجعه مرگ هزاران حشره و پرنده و حیوان میکند،

  یا مسافران خودروهای شهری و جاده ای که بدون توجه به حق و حقوق مسافرین سایر خودروها؛ با پرتاب آشغال و پسماند خوراکی ها و بطری های فلزی – شیشه ای و پلاستیکی موجبات رخداد فجایع انسانی و حیوانی فراوانی را فراهم میکنند، آلوده کننده های فعال محیط زیست و به عبارتی “شهروندان زیست ستیز ” به شمار می روند که نیاز به کنترل و اعمال محدودیت های حسابشده و قانونمند هستند.

  در این مقاله انواع آلودگی های زیست محیطی را تا حدودی دسته بندی کردیم.

  در مقاله های آتی به تک تک موارد ذکر شده فوق خواهیم پرداخت و ضمن تشریح و شناسایی کالبدی آلودگی ها، به معرفی راههای کنترل و نحوه حذف آنها خواهیم پرداخت.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *